LogoTrzcinka

LogoTrzcinka
LogoTrzcinka

środa, 28 listopada 2018

Jak rozpoznać, czy mój maluch prawidłowo rozwija mowę? - czyli trochę o kamieniach milowych

Dzień dobry!
Już kiedyś wspominałam, że często spotykam się ze zdziwieniem ludzi, kiedy ktoś przyprowadza do logopedy malucha w wieku do trzeciego roku życia. 
No właśnie, ale jak to jest? Jak rozpoznać, czy taki maluszek prawidłowo się rozwija? Kiedy można zacząć się martwić, a kiedy nie trzeba panikować? 
Słuchajcie, na te wszystkie pytania jest prosta odpowiedź. Istnieje coś takiego jak kamienie milowe w rozwoju mowy, czyli etapy, które każde dziecko - niezależnie od indywidualnego rozwoju - powinno przejść w podobnym czasie. Można powiedzieć, że to właśnie one są wyznacznikami, mówiącymi nam czy mamy się martwić, czy z mową naszego dziecka wszystko jest w jak najlepszym porządku. 
Co zatem można nazwać kamieniami milowymi w rozwoju mowy? 
Około 6 miesiąca życia dziecko powinno zacząć gaworzyć, czyli powtarzać usłyszane w najbliższym otoczeniu proste dźwięki, sylaby: ma, ba, pa, ga itp. Warto zwrócić uwagę na ten etap. Opóźnienie gaworzenia może bowiem świadczyć o poważnych zaburzeniach jak np. niedosłuch lub opóźniony rozwój mowy. Brak pojawienia się gaworzenia do 8 miesiąca życia dziecka powinien być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym dla rodziców, nakazującym brać sprawy w swoje ręce i czym prędzej diagnozować przyczynę. 
Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju mowy jest pojawienie się pierwszego słowa i generalnie powinno to nastąpić około pierwszych urodzin dziecka, czyli w 12 miesiącu życia. Książkowo wygląda to tak, że na swój roczek maluch potrafi powiedzieć: MAMA albo TATA. O dziwo, nie zawsze muszą to być takie słowa, pierwsze może pojawić się BABA lub całkiem nietypowo: CHATA (jak w przypadku mojej córki ;) ). Ważne, żeby to był dwusylabowy, świadomie wypowiadany i powtarzany wyraz. 
Następny, niezwykle istotny kamień milowy mija w drugie urodziny malucha (24 miesiąc życia). W tym momencie dziecko powinno po raz pierwszy połączyć dwa wyrazy, czyli wypowiedzieć swoje pierwsze zdanie. Brzmi to mniej więcej tak: MAMA OĆ (mama chodź), MAMA PIĆ, NIE CHCIE (nie chcę) i tym podobne :)

I to tyle :) Wcale nie tak dużo, prawda? Ale to dlatego, że dzisiaj rozmawiamy tylko o maluszkach, które obserwujemy przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jeśli Twoje dziecko przeszło przez wszystkie trzy kamienie milowe w podobnym czasie - nie musisz się martwić, prawdopodobnie rozwija się bez zarzutu. Jeśli natomiast ukończyło już rok i nadal nie pojawiło się w jego mowie żadne słowo lub ma dwa i pół roku a nie łączy wyrazów - skonsultuj się z logopedą. Wizyty w gabinecie logopedycznym wcale nie są straszne, a czasem mogą wiele uświadomić, no i w łatwy i przyjemny sposób rozwiązać problem :) 
Przeczytajcie i zastanówcie się, czy Wasze Dzieci przeszły przez powyższe kamienie milowe. A w razie jakichkolwiek pytań - piszcie, komentujcie, pytajcie... Będziemy się zastanawiać :) 
Pozdrawiam serdecznie! 

3 komentarze:

  1. Moja przeszła już wszystkie trzy ! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas gaworzenie pojawiło się w 9 ms, teraz 11 ms. Gaworzy jak najęta !

    OdpowiedzUsuń