LogoTrzcinka

LogoTrzcinka
LogoTrzcinka

poniedziałek, 15 lipca 2019

Ćwiczcie, ćwiczcie ale... bez przesady ;)

Dzień dobry!
Słuchajcie, generalnie logopedzi (w tym ja) kładą duży nacisk na ćwiczenia, utrwalanie, pracę z dzieckiem również w domu, poza gabinetem i zajęciami logopedycznymi. Tak, to bardzo ważne! Ale pamiętajcie też, że czasem maluch najbardziej potrzebuje zabawy, wyjścia do lasu, na plac zabaw lub po prostu powygłupiania się z rodzicami lub rodzeństwem - teraz np. mamy wakacje, nie możemy zamęczać dziecka zadaniami, nie pozwalając mu się bawić. 
Zostało nawet udowodnione, że układ nerwowy dziecka ma określoną wytrzymałość, a zbyt silna praca, zamiast pobudzać czynność mózgu, może doprowadzić do wstrzymania jej z powodu zablokowania układu nerwowego na przyjmowanie nowych bodźców (tzw. zjawisko habituacji).


Także ćwiczcie, ale z umiarem! 
Powodzenia! :) 

środa, 10 lipca 2019

Mowa bezdźwięczna - o co tu chodzi?

Witajcie, 
Coraz częściej spotykam się z pacjentami, którzy przychodzą do mnie z mową bezdźwięczną. Rodzice zdziwieni, bo dziecko poprawnie artykułuje każdą głoskę (w mniemaniu rodziców), a jak przychodzi do tworzenia wyrazów - wszystko się rozmywa i pozostają same głoski bezdźwięczne i samogłoski, przez co mowa zaczyna być niezrozumiała. 

Dlaczego?
A no dlatego, że w przypadku mowy bezdźwięcznej zaburzeniu może ulec aż 13 par głosek (opozycji fonologicznych): b - p, bi - pi, d - t, g - k, gi - ki, dz - c, dż - cz, dź - ć, w - f, wi - fi, z - s, ż - sz, ź - ś. 


W takim przypadku zawsze trzeba zastanowić się, czy problem nie leży w słuchu fonematycznym (umiejętność różnicowania poszczególnych głosek drogą słuchową) i poza typowymi etapami terapii jak ćwiczenia oddechowe czy artykulacyjne musimy skupić się na ćwiczeniach słuchowych, by doprowadzić do uzmysłowienia przez dziecko różnic pomiędzy głoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi. 
Możemy to zrobić, wyczuwając wibracje, pojawiające się na szyi lub na czubku głowy. (Początkowo dziecko obserwuje pojawienie się wibracji u logopedy, później próbuje je wytworzyć i wyczuć u siebie).
W momencie, gdy pacjent zrozumie różnicę - z reguły - łatwo potrafi wypowiedzieć głoski dźwięczne w izolacji czy sylabach. To przełomowy moment terapii. Nie zapominajmy jednak o tym, że musimy nauczyć dziecko słuchowo rozpoznawać wszystkie zaburzone głoski, co często wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem głosek w sylabach, wyrazach i wyrażeniach. 
Warto jednak podkreślić, że rzadko spotyka się pacjenta, który cierpi na całkowitą mowę bezdźwięczną. Zdecydowanie częściej brakuje jedynie kilku głosek (z reguły trudniejszych np. d - t, g - d, b - p) a wtedy terapia jest łatwiejsza i ciekawsza, gdyż mamy na czym bazować. 
Pocieszający jest również fakt, iż nie rzadko zdarza się, że wystarczy zaszczepić w dziecku umiejętność rozróżniania dźwięczności oraz nauczyć korelacji dźwięczności w jednej lub dwóch parach, po czym dochodzi do uogólnienia zasady (magiczny pstryk) i pacjent niczym jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczyna mówić poprawnie. 
Dlatego nie załamujemy się, kluczem do sukcesu jest zawsze prawidłowa diagnoza u logopedy i regularne ćwiczenia.
Pozdrawiam!

PS. Jeśli chcecie, żebym opublikowała przykładowe ćwiczenia, wspomagające terapię mowy bezdźwięcznej - dajcie znać w komentarzach :)

poniedziałek, 8 lipca 2019

Jak wywołać głoskę [r]? - przydatne karty pracy

Witajcie, 
Zauważyłam ostatnio, że mało piszę, dużo więcej wklejam ;) Nie ukrywam, że tak będzie również dzisiaj. Teoria teorią, ale najważniejsze w naszej pracy są ćwiczenia, dlatego dedykuję dziś wpis dla wszystkich, którzy borykają się z wywołaniem pięknej głoski [r] i załączam kilka kart pracy, które mogą okazać się pomocne. 








Pamiętajcie! Przy artykulacji którejkolwiek z sylab czy logotomów zawsze układamy czubek języka na wałku dziąsłowym (górka za górnymi zębami, dająca się wyczuć przy pomocy języka). Wymawiane głoski przyjmują wówczas charakter dziąsłowy, a język trenuje. Proszę nie przejmować się niedokładnym brzmieniem np. głosek [t] czy [d]. 
Gdybyście mieli jakieś wątpliwości, jak z nich korzystać - zgłaszajcie się do mnie w komentarzach bądź w wiadomościach prywatnych, chętnie podpowiem coś więcej. 
Pozdrawiam! :)

poniedziałek, 1 lipca 2019

Głoska [z] - utrwalanie w wyrażeniach i zdaniach (karta pracy)

Witajcie, 
Miało być wakacyjnie, więc będzie wakacyjnie. 
Przygotowałam dzisiaj dla Was kartę pracy, z którą w miły i sympatyczny sposób utrwalicie wymowę szeregu syczącego (skupiając się głównie na głosce [z]). 


Któż z nas nie lubi lodów? Chwila ochłody i orzeźwienia w upalne dni to zawsze świetny pomysł. Powtarzajcie wyrażenia i zdania, znajdujące się na gałkach lodów. Udało się prawidłowo wymówić [z] w wyrazie? Zdecyduj zatem jaki smak będzie miała ta gałka i pokoloruj ją odpowiednim kolorem. 
Życzę udanej zabawy :)
Pozdrawiam cieplutko!